
2021 PAB Lokal: Break(ing) Habits
PAB Local: BREAK(ing habits)
Bergen sentrum
Lørdag 5. juni
14:00-18:00
I denne utgaven av PAB Lokal ønsket vi å vekke byen og puste liv i den gjennom et program som besto av faktiske >FYSISKE< live performancer!
PAB Lokal: BREAK(ing habits)!
Et performancearrangement på fire forskjellige steder i Bergen sentrum. Det ble valgt ut fire performancer som vi synes traff en en nerve i tiden; om isolasjon, kommunikasjon og lengsel.
I løpet av fire timer ble publikum invitert til en reise gjennom byen, som startet på en seilbåt på Bryggen, passerer forbi en karakter med mye på hjertet på Folk & Røvere, løfter blikket gjennom Jonas Reins gate til en balkongdialog mellom en danser og en bass, før publikum endte opp i en tradisjonell svensk midtsommerfeiring i Nygårdsparken.
KUNSTNERENE



Foto: Madihe Ghraibi - Performance Vilde Jensen
VILDE JENSEN (Seilbåten Milonga, Bryggen)
«Jeg jobber relasjonelt og intersubjektivt med performance og ritualer. Elementer fra overgangsritualer blir ofte brukt i mine steds- og situasjonsspesifikke performancer. Lekenhet og humor er nyttige verktøy som jeg bruker understreke absurditeter eller gjøre det abstrakte håndgripelig. I et samfunn som blir mer og mer rettet mot det logiske og kroppsløse, prøver jeg å legge til det jeg selv synes mangler. Myter og historier gjør det mulig å framheve de små tingene vi omgir oss med, og skape situasjoner der konsekvensene av våre handlinger og interaksjoner kan avvike fra hverdagen, og åpne for nye muligheter for tanke og handling.
En båt og en leilighet deler begge konseptet med å være et lukket rom. I “Point of Departure” vil vi undersøke både deres forskjeller og likheter gjennom samtaler i og på Milonga, en 29 fot seilbåt, som også er mitt hjem.»



Foto: Madihe Ghraibi - Performance Ida Christina Maarhed
IDA CHRISTINA MAARDHED (Folk & Røvere, Sparebanksgaten 4)
Ida Christina Mårdhed er en kunstner fra Sør-Sverige, som for tiden er basert i Bergen. Arbeidene hennes varierer i medium og i audio / visuell tilnærming, men gjentar ofte den samme bruken av repeterende ritualer og andre ritualistiske omorganiseringer, fra en posisjon et sted mellom privat terapi / det esoteriske og politisk sosial realisme.
«I miss mantra» er en performance som løfter en situasjon ut av sin singularitet - ut av sin ensomme, bortgjemte, etablerte og destruktive innesluttethet – inn i nærværet av det offentlige rom - øyne og ører. Det er en bønn; en séanse; en staccato; en løkke; en stemme og en skrivemaskin og en person kledd i komfortable klær, bare fortsetter og fortsetter og fortsetter og fortsetter; de sier å velte ut tankene og følelsene dine er bra for din mentale helse, mens å dvele ikke er det. Dette er begge deler.



Foto: Madihe Ghraibi - Performance Kristine Nilsen Oma
KRISTINE NILSEN OMA (To balkonger, 3. etasje, Jonas Reins gate 7a)
Kan pandemien vekke en empatiens ånd?
Den allsidige bassisten og komponisten; Ole Amund Gjersvik og koreograf og ME-pasient; Kristine Nilsen Oma, improviserer i respons til hverandre.
Kristine Nilsen Omas dansekunst bestående av abstrakte former, bevegelser og lyder legemliggjør år med isolasjon. Som en av aktivistene bak #millionsmissingnorway bruker hun sin kroniske sykdom for å uttrykke de frustrerende, legemliggjorte følelsene som stammer fra å være inne i en kronisk syk kropp i 10 år. Denne forestillingen fremføres fra henneskarantene på en liten balkong, og lydene fra instrumentet kommer fra den lille balkongen ved siden av henne.
#millionsmissing
https://kristinenilsenoma.wordpress.com/



Foto: Madihe Ghraibi - Performance Iben Mansfeld
IBEN MANSFELD (Øvre del av Nygårdsparken)
Iben Mansfeld (hen) er kunstner og studerer ved kunstakademiet i Bergen, Norge.
Arbeidet til Iben er samfunnskritisk med ambisjoner om å bryte ned tabuer og utfordre hvordan vi oppfatter verden. Temaer som maktstrukturer, kjønn, kropp og mental helse er konsistente i arbeidet. Hen tar sikte på å gi publikum en følelse av konstruktivt ubehag og være i stand til å sette det i en større sammenheng for å se hva som ligger bak strukturene og samfunnsproblemene.
Midtsommer - Performance i Nygårdsparken 5.juni 2021
Jeg ønsker deg velkommen til en dag med tradisjonell svensk midtsommerfeiring. Tradisjonell mat, drikke og mai-stang, presentert i det distanserte formatet vi har blitt kjent med det siste året. Blandingen av denne tradisjonen som vanligvis er forbundet med enhet og sosial interaksjon og våre nye begrensende omstendigheter, vekker en følelse av lengsel som jeg gleder meg til å utforske sammen med deg.

PAB Lokal: BREAK(ing habits)) er kuratert av
Tanja Silvestrini & Madihe Gharibi
Plakatdesign av Atie Habibi